Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

piątek, 15 czerwca 2012

Zamieszki w Jayapura

W związku ze śmiercią jednego z liderów papuaskiego ruchu niepodległościowego, wiceprzewodniczącego Narodowego Komitetu Papui Zachodniej, Mako Tabuni, w stolicy indonezyjskiej prowincji Papua wybuchły zamieszki. Zgodnie z informacjami podanymi przez szefa policji prowincji generała majora Bigmana Lumbaga Tobinga centralnymi ulicami stolicy prowincji przeszły setki osób, spośród których wielu uzbrojonych było w maczety i tradycyjne włócznie. Twierdzi również, że większość zabitych i rannych w wyniku akcji pacyfikacyjnej pochodziła nie z Jayapura, a okolicznych miejscowości zamieszkałych przez Papuasów.

Podczas starć pomiędzy indonezyjskimi siłami porządkowymi a Papuasami doszło do pożaru pięciu sklepów, czterech samochodów i ponad dwudziestu motocykli. Na terenie akademików uniwersytetu w Jayapura policja miała odnaleźć maczety, bomby domowej produkcji, fałszywe dokumenty oraz flagi separatystycznej Zachodniej Papui. W związku z rzekomym znaleziskiem policja zatrzymała trzy osoby.

„Obecnie na ulicach Jayapura jest już bezpiecznie i spokojnie. Miasto patrolują liczne oddziały indonezyjskiej armii” – podkreślił Tobing. Generał przedstawił również stanowisko władz prowincji wobec śmierci Mako Tabuni. Wyjaśnił, że policja chciała go aresztować w związku z falą ataków na funkcjonariuszy indonezyjskich, do jakiej doszło w ciągu ostatniego miesiąca w Papui. Zginęło szesnaście osób, w tym siedmiu żołnierzy i policjantów. W tym samym czasie śmierć poniosło również czterech działaczy niepodległościowych.

Przedstawiciele Human Rights Watch, zajmujący się konfliktem w Papui Zachodniej, twierdzą jednak, że informacje przekazane przez indonezyjskiego generała powinny zostać zweryfikowane przez niezależnych obserwatorów z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: Associated Press, Free West Papua
B.A.S.