Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 19 czerwca 2012

Meduzy atakują!


Turyści wypoczywający nad Bałtykiem mogą być spokojni, bowiem występują tam głównie chełbie modre (Aurelia aurita), które nie stanowią zagrożenia. Jednak po drugiej stronie globu sytuacja wygląda zgoła inaczej.

W związku z licznie występującymi meduzami, stanowiącymi zagrożenie, południowa część Tumon Bay została zamknięta. Do tej pory miało miejsce już 5 zdarzeń, kiedy to turyści odnieśli obrażenia na skutek kontaktu z przedstawicielami parzydełkowców. Pomimo, iż nikt poważnie nie ucierpiał, władzę wolą nie ryzykować.

Jak donosi
Pete Calvo – dyrektor Department of Parks and Recreation, pojawienie się niechcianych gości w przybrzeżnej części Tumon Bay prawdopodobnie związane jest ze skutkiem wysokiej morskiej fali, która przetransportowała meduzy bliżej brzegu.

W razie ewentualnego kontaktu z meduzami zaleca się: usunięcie fragmentów parzydełek znajdujących się na powierzchni ciała, a oparzone miejsce należy posmarować octem. Rany, które nie zostaną właściwie opatrzone mogą pozostawić po sobie blizny.

Źródło: Marianas Variety – Guam Edition 15.06.2012.
Piotr Sosiński