Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 5 marca 2014

Atomowe dziedzictwo na Wyspach MarshallaPierwszy marca - to święto narodowe na Wyspach Marshalla, symbolizujące dzień, kiedy bomba wodorowa Bravo została wysadzona na atolu Bikini, rozprzestrzeniając radioaktywny opad na okoliczne wyspy.

Tegoroczna, 60. rocznica obchodzona jest w Majuro i innych miejscach na świecie. Dla znakomitej większości mieszkańców Wysp Marshalla, będzie to czas zadumy nad faktem, iż nuklearne dziedzictwo USA pozostawiło po sobie szereg nierozwikłanych kwestii dla ich narodu. 

Jednym z najistotniejszych problemów jest sprawa dotycząca braku oficjalnej odpowiedzi ze strony Kongresu USA na petycję, złożoną przed ponad trzynastoma laty przez rząd Wysp Marshalla, która traktowała o zwiększeniu rekompensat. 

Odszkodowania orzeczone przez Nuclear Claims Tribunal dotyczą tylko czterech najbardziej dotkniętych atoli i wyniosły 2 mld dolarów. Nie zostały one jednak wypłacone w całości. Środki wypłacone w ramach porozumienia z roku 1983 okazały się być znacznie niższe od wypłaconych kompensat w okresie 1990-2000.

Źródło: Marshall Island Journal.
Piotr Sosiński