Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

piątek, 30 listopada 2012

Polacy na Pacyfiku - konferencja ANZORA


Pierwsi obywatele Rzeczpospolitej mieli kontakt z Aborygenami aż 90 lat przed Jamesem Cookiem. Od tamtej pory Australia i Oceania pozostaje dla nas fascynującym kontynentem. Przez lata Polacy na południowym Pacyfiku z powodzeniem prowadzili interesy i badania naukowe, a jako członkowie lokalnych społeczności wyróżniali się działalnością o charakterze polityczno-społecznym i artystycznym.

Równocześnie mija pięć lat, odkąd powstało Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Z tej okazji, wspólnie z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków na doroczną konferencję poświęconą Polakom na Pacyfiku. Chcemy przypomnieć dokonania naszych rodaków, emigrujących bądź prowadzących prace badawcze na Antypodach, jak również przedstawić wyniki badań prowadzonych przez nas samych – współczesne pokolenie polskich badaczy Oceanii. Konferencja odbędzie się 7 grudnia 2012 r. (piątek), w godzinach 10.00-18.00, w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Spotkanie to ma zbliżać do siebie badaczy różnych dziedzin, dla których wspólnym mianownikiem jest badany region świata. Od strony historycznej wiele miejsca zajmą kwestie polsko-nowozelandzkich relacji dyplomatycznych. Wspomniana zostanie ważna postać związana z Krakowem, konsul generalny Rządu Emigracyjnego w Nowej Zelandii, hrabia Kazimierz Wodzicki, a także obecny konsul honorowy RP w Auckland, John Roy-Wojciechowski, którego losami możnaby obdarzyć niejedną biografię. Poznamy przekłady nowozelandzkiej literatury na język polski oraz polskie archiwa na Pacyfiku. Spośród wielu wybitnych Polaków związanych z Australią, przypomnimy losy Jerzych: Zubrzyckiego, Toeplitza, Smolicza i Domaradzkiego. Osobiście poznamy bliżej doktora Seva Ozdovskiego, od wielu lat zajmującego się prawami człowieka w Australii. Dowiemy się też, jakie polskie produkty napotkamy na czerwonym kontynencie. 

Zainteresowani kulturą melanezyjskich ludów Oceanii z pewnością znajdą dla siebie interesujące wykłady. Będzie też okazja do pochylenia się nad działalnością społeczną i naukową polskich misjonarzy w obecnej Papui-Nowej Gwinei oraz nad fascynującymi losami Stefana Szarzyńskiego, którego drogi wiodły na Fidżi. Dosłownie spojrzymy w twarz mieszkańcom małej wioski Poland z Christmas Island w państwie Kiribati. Będzie im poświęcony wykład oraz premiera pierwszego polskiego filmu dokumentalnego na ten temat w reżyserii Wojciecha Huperta. Na koniec zawitamy do maleńkiego wyspiarskiego państwa Tuvalu, bo i tam bywają współcześni Polacy.