Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 13 czerwca 2012

Partia rządząca broni polityki darmowej edukacji


Free Education Policy to jeden ze sztandarowych projektów realizowanych przez Ludowy Kongres Narodowy premiera Petera O’Neilla. Nic więc dziwnego, że przywódca dość żywo zareagował na próbę krytyki tego programu sformułowaną przez gubernatora prowincji Enga Petera Ipatasa oraz jego kolegi na urzędzie Southern Highlands Andersona Agiru. Premier stwierdził, że retoryka stosowana przez dwóch wymienionych polityków jest pusta i nie zawiera głębszych przemyśleń. Nie proponują oni również, według O’Neilla, żadnej alternatywy dla programu rządowego, który jest dużą ulgą dla rodziców. Przyznał jednocześnie, że istnieją pewne problemy z realizacją wytycznych planu darmowej edukacji – np. z przekazywaniem poszczególnym szkołom środków finansowych, ponieważ część placówek nie posiada jeszcze kont bankowych. „Porządkujemy to jednak” – zaznaczył premier. Z siedmiuset milionów kina przeznaczonych na program w tym roku, już trzysta milionów zostało rozdysponowanych.

Zgodnie z polityką darmowej edukacji rząd ma obowiązek sfinansować podstawową edukację młodzieży. Realizacja programu rozpoczęła się w 2010 r. Ma on za zadanie przeciwdziałać tendencji rezygnowania przez rodziców z edukacji dzieci ze względu na koszty. Zjawisko to obserwowane jest przede wszystkim na terenach wiejskich, co oznacza, że dotyczy osiemdziesięciu pięciu procent sześciomilionowego społeczeństwa Papui Nowej-Gwinei.

Źródło: The National
Błażej Cecota