Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

poniedziałek, 11 czerwca 2012

Problemy Nautilus Minerals


Kanadyjskie przedsiębiorstwo górnicze w 2013 r. planowało rozpocząć na Morzu Nowogwinejskim wydobycie przede wszystkim złóż miedzi (w wysokości osiemdziesięciu tysięcy ton rocznie), złota (sto pięćdziesiąt tysięcy uncji rocznie) oraz, po raz pierwszy na świecie, skompensowanych złóż siarczków z dna morskiego. Byłby to pierwszy tego typu projekt górniczy w historii. Jednak firma przeżywa obecnie kryzys, związany z niemożnością porozumienia się z rządem Papui Nowej Gwinei. W marcu 2011 r. rząd tego kraju skorzystał z prawa wykupu pakietu trzydziestu procent akcji projektu na Morzu Nowogwinejskim. Dokonał tego poprzez państwową firmę Petromin. Zgodnie z umową partycypację w projekcie oceniono na dwadzieścia pięć milionów dolarów amerykańskich. „Niestety, do tej pory środki te nie zostały przekazane na konto projektu” – informuje dyrektor naczelny NM Stephen Rogers.  

Obecnie trwają negocjacje z rządem. Przedstawiciele władz PNG zapewnili, że problem zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych dziesięciu dni. Optymizmu nie traci też Rogers, zapewniając, że wydobycie cennych minerałów zostanie rozpoczęte do końca 2013 r. Na razie jednak wiadome jest, że problemy związane z Petromin kosztowały Nautilus Minerals bardzo poważny spadek wartości akcji firmy – o około trzydzieści procent.

Źródło: PNG Industry News
Błażej Cecota