Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

poniedziałek, 5 marca 2012

Pamiątka z podróży na Wschód

Wszyscy znamy towarzyszące podróży oczekiwanie i podniecenie. Miesiące wyrzeczeń, planowania i pakowania, godziny spędzane na lotnisku lub w autokarach, by dotrzeć pod upragnione odległe niebo, spojrzeć w twarz obcym, a przecież podobnym, ludziom, zachwycić się ich kulturą, środowiskiem, językiem, jedzeniem. Robimy zdjęcia, wysyłamy pocztówki, zbieramy adresy, kupujemy pamiątki. Wracamy do domu. W zaciszu znanego nam domu wyjmujemy z plecaka rzeczy jakby z innego świata, nasz łącznik z obcą ziemią. Niechętnie się z nimi rozstajemy, przypominają nam o wyjątkowym czasie i doświadczeniu, którego nikt nam nie odbierze.

Z takich pamiątek wielu osób z wielu podróży powstała niezwykła, osobista, a jednak mająca uniwersalny charakter, wystawa "Pamiątka z podróży na Wschód", na której znalazły się przedmioty m.in.  Australii, Nowej Zelandii i Indonezji, także te przywiezione do Polski przez członków ANZORY.

Tak mówią o wystawie jej organizatorzy:

Pamiątki z podróży - czy to typowe "suweniry", czy "sztuka turystyczna" - obecne są zarówno w naszych domach, jak i w muzealnych kolekcjach. Dla muzealników obiekty te są spuścizną nieco kłopotliwą, a nierzadko nawet wstydliwą i skrywaną przed publicznością. Kiedy jednak przyjrzeć się im bliżej, spoza wątpliwej estetyki wyłania się specyficzny obraz dalekich krajów, stworzony zarazem przez i dla tych, którzy je przywozili - zbudowany ze wspomnień i wyobrażeń, marzeń i oczekiwań. Wychodząc od tych ulotnych składników oraz "pamiątek" ze zbiorów Muzeum, zaprosiliśmy do udziału w wystawie współczesnych podróżników, którzy użyczyli nam nie tylko przedmiotów ze swoich kolekcji, ale i towarzyszących im opowieści. Brzydkie i ładne, banalne i wartościowe - wszystkie odgrywają ważną rolę w życiu swoich właścicieli dzięki emocjom i historiom, jakie przywołują.

Pani Anna Załuska, jedno z dzieci z Pahiatua, której pamiątki z Nowej Zelandii również można podziwiać na wystawie.
Wystawa jest czynna od 25 lutego do 8 maja 2012 r. w Muzeum Azji i Pacyfiku
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa
poniedziałek, wtorek, sobota, niedziela 12.00 - 18.00
wtorek, środa, czwartek 10.00 - 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł,
w czwartki wstęp wolny