Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 11 kwietnia 2012

Wyspy Marshalla: Atomowe dziedzictwo

Calin Georgescu, niezależny ekspert ONZ, który zakończył swoją czterodniową  wizytę na Wyspach Marshalla, utrzymuje iż jego misja była skoncentrowana na kwestiach praw człowieka związanych z próbami jądrowymi. Ludność, która zmuszona była do zmiany swojego miejsca zamieszkania w związku z owymi badaniami jądrowymi, nazywa „nomadami we własnym kraju”. To rządy Wysp Marshalla i Stanów Zjednoczonych są odpowiedzialne za to, by znaleźć odpowiednie zadość uczynienie wyspiarzy dotkniętych problemami związanymi z przeprowadzanymi próbami jądrowymi.

Minister spraw zagranicznych Wysp Marshalla – Phillip Muller, po konferencji prasowej Georgescu, oświadczył iż jego wizyta i raport, który sporządzi będą impulsem do apelu Wysp Marshalla, skierowanym do rządów USA, o dodatkowe wynagrodzenie w postaci medycznych programów, jak i oczyszczenia wysp dotkniętych skutkami prób jądrowych. W latach 1946-1958 Stany Zjednoczone przeprowadzały próby jądrowe na atolach Bikini i Enewetak.


Calin Georgescu, Dyrektor Wykonawczy Krajowego Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Bukareszcie (Rumunia), w 2011 r. został mianowany specjalnym sprawozdawcą NZ przez Radę Praw Człowieka. Specjalny sprawozdawca jest osobą niezależną od rządu czy jakiejkolwiek organizacji i działa w swoim własnym imieniu (unic.un.org.pl).


Źródło: Marshall Islands Journal  6.04.12; Radio New Zealand 2.04.12.
Piotr Sosiński