Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 11 kwietnia 2012

Nauru: Prace nad ograniczeniem połowów tuńczyka

Dyrektor wykonawczy Komisji  Rybołówstwa Pacyfiku Zachodniego i Środkowego oświadczył, iż nowe przepisy  w sprawie ochrony tuńczyka są opracowywane, a ich szczegóły winny być uzgodnione do końca roku.

W minionym tygodniu, posiedzenie komisji zakończyło się bez jakiegokolwiek postępu w wielu kwestiach poruszanych przez Nauru Agreement, takich jak podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie nadmiernym połowom tuńczyka wielkookiego (
Thunnus obesus), a także rozszerzenia zakazu używania urządzeń pływających na powierzchni wody, służących do wabienia ryb (FAD).  

Prezes PNA, Transform Aqorau, krytycznie odniósł się do działań Komisji w związku z brakiem efektywnych działań, sugerując także, iż komisja znajduje się pod wpływem lobby. Komisarz Hurry Glenn przyznał, iż obecne środki nie ograniczyły ogólnej liczby połowów do oczekiwanego poziomu. Zaznaczył także, iż każdy kraj dąży do obrony swoich własnych interesów, podkreślając jednocześnie, że członkowie PNA także są współodpowiedzialni za efekt wspólnie opracowanych działań.

Komisja Rybołówstwa Pacyfiku Zachodniego i Środkowego (WCPFC) zajmuje się ochroną i zarządzaniem zasobami ryb na terenie zachodniego i środkowego Pacyfiku.
Parties to the Nauru Agreement(PNA) – porozumienie w sprawie zasad i warunków licencji zezwalającej na połów tuńczyków zrzeszające przedstawicielstwa państw: Federacji Mikronezji, Kiribati, Nauru, Papui Nowej Gwinei ,Tuvalu, Wysp Marshalla, Wysp Salomona.

Źródło: Radio New Zealand 05.04.2012.
Piotr Sosiński