Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 19 marca 2013

Uczyć przez przykład

Tematem przewodnim tegorocznego Miesiąca Chamorro jest - Tungo I Fino Mañaina-ta yan Na'Setbe Kada Diha (Znaj język naszej starszyzny i używaj go codziennie). 

Słowa te odzwierciedlają konieczność posługiwania się językiem rdzennej ludności w domach po to, by permanentnie go utrwalać. Rodzice, którzy pragną wesprzeć swoje dzieci w nauce języka czamorro,  winni uczyć się go również samemu, tak by nie zapomnieć języka swoich przodków. 

Rosa Salas Palomo - koordynator corocznego konkursu języka czamorro, organizowanego przez Uniwersytet Guam, jest zdania, iż rodzice powinni używać języka w kontaktach z dziećmi. Istotne jest, aby dzieci uczyły się, słysząc rozmowy swoich rodziców. Jako przykład przytacza historię swojej wnuczki. Dwuletnia dziewczynka już od momentu przyjścia na świat nauczana jest czamorro. "Adios, albo goodbye i hu guiaya hao - oznaczające: kocham cię, są ulubionymi zwrotami małej" - dodaje Palomo.

"(Język czamorro) jest częścią budowania tożsamości dzieci, tak z biegiem lat zyskają poczucie własnej wartości. To jedyna rzecz, która odróżnia nas od innych" - mówi Anne Marie Areco, była nauczycielka języka czamorro.

Kao malago' hao umeyak fumino' Chamoru?
(Czy chcesz nauczyć się języka czamorro?)

Redakcja Pacific Daily News zachęca do nauki tego języka.
Poniższy link kieruje do portalu, gdzie można znaleźć listę praktycznych zwrotów w języku czamorro.

http://www.omniglot.com/language/phrases/chamorro.php

Źródło: Guam PDN
Piotr Sosiński