Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

piątek, 22 marca 2013

DZIAŁAJ W ANZORA!


Rozpoczynamy kolejny rok działalności naszego stowarzyszenia. Przy tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, w jaki sposób realizujemy cele statutowe i jak każdy z nas może przyczynić się do rozwoju wiedzy na temat Antypodów w Polsce. Każdy członek i wolontariusz ANZORA, jak również sympatycy, mogą niewielkim nakładem własnej pracy przyczynić się do realizacji wielkich celów.
  
1. ORGANIZACJA IMPREZ STOWARZYSZENIA

Obecnie są to 2 duże imprezy w roku. Konferencja odbywa się na początku grudnia w Krakowie i jest poświęcona jednemu państwu z Pacyfiku. Konkurs wiedzy Antypody znane i nieznane jest dwuetapowym konkursem dla uczniów szkół średnich województwa małopolskiego. Obydwa wydarzenia wymagają sporo przygotowań i zawsze można się w nie włączyć, chociażby przez rozsyłanie zaproszeń (dziękujemy Maćkowi), układanie pytań konkursowych czy pilnowanie porządku podczas finału konkursu. Prowadzimy również wykłady i pokazy, m.in. w szkołach. 
 
2. ROZWIJANIE BAZY KONTAKTOWEJ.

Nieustannie poszukujemy osób zainteresowanych Antypodami lub zajmujących się nimi zawodowo. Takie osoby są dopisywane do listy mailingowej i informowane o działaniach stowarzyszenia i mogą korzystać z informacji zamieszczanych na naszej stronie i blogu. Ostatnio otrzymaliśmy nowe kontakty do geografów i geologów z Uniwersytetu Śląskiego (dziękujemy Agnieszce). Dzięki rozwojowi bazy możemy kontaktować się nawzajem w poszukiwaniu rzetelnych źródeł informacji.
 
3. BUDOWA BIBLIOTEKI I MUZEUM TOWARZYSTWA


Gromadzimy dostępne w Polsce oraz zagraniczne publikacje dotyczące Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, z których możemy korzystać podczas przygotowywania prac naukowych, zaliczeniowych, własnych publikacji. Otrzymaliśmy dotąd wiele prac od członków stowarzyszenia, ale także od współpracujących firm, placówek dyplomatycznych czy wydawnictw, za co serdecznie dziękujemy. Każdy z Was może dołożyć do tego własną cegiełkę, szczególnie cenną, jeśli jest to Wasza własna publikacja na temat Antypodów. Wkrótce biblioteka wzbogaci się o pierwszą książkę Ili Zdziech – Kuchnia Nowej Zelandii.

Muzeum Towarzystwa obejmuje wszystkie materiały z działalności stowarzyszenia (np. materiały pokonferencyjne), zdjęcia oraz pamiątki z podróży (m. in. rękodzieło z Kiribati czy z Nowej Zelandii). Ostatnio wzbogaciło się o ogromny plakat z premiery filmu “Hobbit. Niespodziewana podróż” oraz oryginalny rysunek Francisa Pottera wykonany na żywo podczas publicznego odczytywania nowozelandzkich sztuk teatralnych w polskim przekładzie. Dziękujemy Francisowi!



Każdy z nas, jadąc gdzieś na Antypody, może przywieźć małe rękodzieło, parę znaczków (dziękujemy m.in. Gosi i Magdzie) czy darmowy przewodnik z punktu informacji turystycznej. Wiele to nie kosztuje, wiele nie waży, a pomoże innym ludziom, chcącym poznać Antypody. Przypominam, że ANZORA ma na koncie kilka wystaw fotograficznych i jedną wystawę rękodzieła z Polinezji. 


4. PUBLIKACJE NA STRONIE TOWARZYSTWA, W KWARTALNIKU I NA BLOGU.


www.anzora.org – każdy może opracować brakujący opis kraju z Pacyfiku lub ważną informację na stronę główną.


www.antypody.org – każdy ma możliwość publikacji tekstu naukowego w dwujęzycznym kwartalniku Towarzystwa (posiadamy numer ISSN)


www.anzoraorg.blogspot.com – każdy może podesłać informację o australijskim czy nowozelandzkim wydarzeniu w Polsce, przetłumaczyć ważną informację z zagranicznych serwisów informacyjnych lub napisać krótki tekst na interesujący go temat. Tutaj szczególnie dziękujemy za stałą, już półroczną współpracę pięciu wolonatariuszy. Prowadzicie najlepszy polski serwis informacyjny z wiadomościami z południowego Pacyfiku w Polsce!


http://www.youtube.com/user/ANZORAORG?feature=mhee – tu też zamieściliśmy kilka filmików.



W ten sposób możemy promować Wasze badania i inicjatywy!

Pisać można na kontakt@anzora.org.


5. FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA.
 
Towarzystwo utrzymuje się głównie ze składek członków. Każdy może starać się pozyskać sponsorów na działalność stowarzyszenia. Zamieszczamy informacje o współpracujących firmach na naszych materiałach konferencyjnych i stronach internetowych. Prowadzimy w zamian wykłady i prezentacje.


W naszych dobrowolnych działaniach najpiękniejsze jest to, że mały wysiłek jednej osoby, połączony z małym wysiłkiem drugiej, zawsze jest zdecydowanie większy niż prosta suma dwóch pojedynczych wysiłków, to nie dodawanie a potęgowanie!

Zachęcamy do działania w wymienionych dziedzinach, jak również postaramy się wesprzeć Wasze własne projekty i inicjatywy. 

Zarząd Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii