Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

poniedziałek, 16 lipca 2012

Australijscy doktorzy są przepracowani


Liczba godzin, jaką pracują lekarze w publicznych szpitalach Australii osiągnęła alarmujący poziom. Najdłuższe dyżury trwają nawet do 43 godzin! A według naukowców już po 17 godzinach bez snu organizm zachowuje się jak przy posiadaniu we krwi 0,05 promila alkoholu, czyli dokładnie na granicy dopuszczalnego limitu.

Często lekarze zażywają środki nasenne, by móc odpocząć. Takie rozregulowanie organizmu prowadzi do osłabienia odporności, przez co coraz więcej specjalistów choruje, popada w nałogi lub depresję, występuje u nich złe samopoczucie i spowolnienie reakcji, stawiają także  złe diagnozy. Niestety coraz częściej dyżury lekarzy są rozciągane poza limit, by zmniejszyć liczbę pracujących i zaoszczędzić pieniądze. Naukowcy ostrzegają jednak, że niedługo może zabraknąć zdrowych specjalistów, bo sami będą potrzebowali opieki.

Weronika Jakubczyk