Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 2 maja 2012

Australijsko-brytyjsko-polski film o odbudowie Warszawy


Twórcy z Australii i Wielkiej Brytanii, zafascynowani historią Polski XX wieku, zrealizowali film dokumentalny pod tytułem "Jak feniks z popiołów", opowiadający o odbudowie zrujnowanej przez II wojnę światową Warszawy.  
Po wojnie warszawska starówka była jednym wielkim rumowiskiem, zachowało się zaledwie 7 budynków. Z wielkim entuzjazmem i pieczołowitością do odbudowy przystąpiono już w 1945 r. Dokumentowano zniszczenia i ocalałe framgenty, odgruzowywano teren, dokonywano pomiarów, segregowano znaleziska, poddawano je konserwacji i umieszczano w odbudowywanych kamienicach. Oryginalne filmy z tamtego czasu znalazły się we współczesnym dokumencie. 
Jednym z pomysłodawców i narratorem filmu jest Mark Krawczyński, syn Zygmunta Krawczyńskiego, jednego z twórców projektu odbudowy warszawskiej Starówki. W roku 1959 cała rodzina Krawczyńskich wyemigrowała do Australii, ale nie utraciła kontaktu z Polską. Mark Krawczyński również został architektem i pracował między innymi przy rozbudowie Muzeum Australii i Opery w Sydney. W roku 2004 Mark Krawczyński przywiózł do Polski rysunek autorstwa swego ojca Zbigniewa Krawczyńskiego, przedstawiający projekt urbanistyczny rekonstrukcji Starówki, wykonany na podstawie badań archiwalnych, tysięcy fotografii przekrojów budynków, inwentaryzacji oraz projektów. Rysunek o znacznych rozmiarach (2 m x 1,5 m) przechowywany jest obecnie w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

"Rekonstrukcja Starego Miasta w Warszawie była pasją mego ojca. Rysunek stanowił niejako zwieńczenie projektu rekonstrukcji. Ojciec sporządzał go w naszym domku w Podkowie Leśnej, a pomagała mu mama, która była kreślarką" - opowiadał Mark Krawczyński na premierze filmu. Zwracał też uwagę, że odbudowa Warszawy "To był rodzaj cudu. Praca nad odbudową miasta jednoczyła Polaków ponad podziałami politycznymi, pokazała, że umiemy działać wspólnie. Ta historia powinna być przedmiotem dumy Polaków, argumentem ich wiary we własne siły".


Warszawska Starówka została w 1980 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2012 r. na listę Programu "Pamięć Świata" UNESCO wpisano Archiwum Biura Odbudowy Stolicy (BOS) zawierające dokumenty ukazujące zniszczenia Warszawy w czasie II wojny i późniejszą odbudowę miasta.


Reżyserem obrazu jest australijski twórca, Peter Beveridge. Twórcom udało się nie tylko opowiedzieć fascynującą historię, ale także przedstawić zagranicznymu widzowi pozytywny obraz Polski.

Projekcja filmu "Jak feniks z popiołów" odbędzie się 16 maja, o godz. 17.00 w głównej sali wystawowej Pałacu Zamoyskich (siedziba SARPu) przy ul. Foksal 2 w Warszawie.  Goście proszeni są o potwierdzenie przybycia do 14 maja pod nr tel. 22/827 8714.