Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 16 kwietnia 2013

Skóra jaszczurki pod mikroskopem



Naukowcy CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) w Australii wierzą, że badania nad narodowym gatunkiem jaszczurki Pogona Vitticeps (po polsku zwana agamą brodatą) pozwolą doprowadzić do przełomu w medycynie, a także będą przydatne przy gromadzeniu energii słonecznej. 

Istotną cechą tych zwierząt jest to, że mogą zmieniać barwę skóry od niemal czarnego do naprawdę jaskrawego czerwonego. „Ta specjalna zdolność natury będzie stanowić dla nas inspirację, jak możemy ją naśladować w stosowaniu energii do czujników, powłok, a może nawet w biomedycynie” – mówi dr Devi Stuart-Fox z Uniwersytetu w Melbourne. 

Na przeprowadzenie tych badań pani dr Stuart-Fox zdobyła w Paryżu specjalne stypendium warte $40 000. Do tej pory CSIRO udało się stworzyć włókna używane przy bandażach, które sygnalizują bez konieczności usuwania opatrunku, czy rana pod nimi jest zainfekowana.

Weronika Jakubczyk