Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 16 stycznia 2013

Erupcja wulkanu Manam



W poniedziałek 14 stycznia papuańska prasa doniosła o erupcji wulkanu na wyspie Manam, położonej dziesięć kilometrów od północnych wybrzeży Nowej Gwinei. Do wybuchu wulkanu doszło w sobotę, 12 stycznia. Według niektórych doniesień pył wulkaniczny dotarł do osiedli położonych ponad sto trzydzieści kilometrów od wulkanu.

Pomimo wieloletnich wysiłków rządu w Port Moresby nie udało się jak dotąd doprowadzić do przesiedlenia wszystkich mieszkańców wyspy. „Nie potwierdziliśmy jak na razie, jak przebiegła ewakuacja po sobotniej erupcji. Wiadomo jednak, że większość obywateli zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu została przesiedlona w zeszłym roku” – donoszą papuaskie dzienniki.

W ubiegłym roku rząd Papui-Nowej Gwinei przekazał obywatelom zamieszkującym wyspę pomoc w postaci namiotów, agregatów i wody pitnej. Jednak specjalnie powołany do niesienia pomocy mieszkańcom urząd ds. Manam, odpowiedzialny za kwestię ewakuacji w zeszłym roku, zaprzestał działalności ze względu na brak funduszy.

Manam należy do jednych z najbardziej aktywnych wulkanów w tej części świata. Od 1916 r. zanotowano około czterdziestu erupcji. W 2004 r. doszło do ewakuacji ponad dziewięciu tysięcy mieszkańców wyspy, którzy zamieszkali w obozach położonych w Mangem, Asarumba oraz Potsdam. Pomimo że wulkan jest nadal aktywny, na wyspie pozostała jeszcze liczna grupa mieszkańców.

Źródło: PNG Industry News
Błażej Cecota