Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

sobota, 26 stycznia 2013

Happy Australia Day!

26 stycznia 2013 r. - 225 rocznica przybycia pierwszej flotylli do Australii. 

Ten dzień nosi tam nazwę: Australia Day i jest świętem narodowym. 

wtorek, 22 stycznia 2013

Piękno Stworzenia - polski kalendarz z widokami Nowej Zelandii

Basia i Darek Pilch już drugi rok z rzędu publikują wyjątkowy ścienny kalendarz "Piękno Stworzenia - Nowa Zelandia". Kalendarz umożliwia kontemplowanie zjawiskowych panoram nowozelandzkich oraz cytatów z Biblii. Można go nabyć poprzez serwis allegro oraz w ksiągarniach podanych na stronie Piękno Stworzenia. Kosztuje ok. 20 zł.

Chiński ryż w Papui-Nowej Gwinei



Kontynuowany jest program rozwoju upraw ryżu w Papui-Nowej Gwinei, który ma zlikwidować problemy z niedoborem rodzimej żywności, zwłaszcza we wschodnich, górskich regionach kraju. W ramach upraw prowadzonych przez Szkołę Rolną w Ati w rejonie Western Highlands planuje się zebrać kolejne sadzonki ryżu (około osiemnastu ton). Celem programu jest zmniejszenie kosztów zakupu sadzonek na rynku i w ten sposób pomoc dla miejscowych rolników. Sadzonki pochodzą z Chin kontynentalnych. Szkole pomaga również specjalny zespół technicznych specjalistów chińskich, którzy przeprowadzili szereg szkoleń na terytorium szkoły dotyczących produkcji ryżu najwyższej jakości.

Według Gibsona Simona, odpowiadającego za program w Szkole Rolniczej w Ati, „rolnictwo to śpiący olbrzym wschodnich regionów Papui-Nowej Gwinei”. Zainteresowanie miejscowej ludności tego rodzaju działalności gospodarczą może nie tylko rozwiązać problem z niedożywieniem, ale również zapewnić nadwyżki kapitału, które pomogą podjąć działalność innego rodzaju (edukacja, kwestie zdrowotne). „Do tej pory przeszkoliliśmy ponad sto osób. Nadal jednak oferujemy kolejne szkolenia oraz możliwość dostarczenia pierwszych sadzonek dla osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery w rolnictwie” – zaznacza Simon.

Źródło: The National
Błażej Cecota

Papua-Nowa Gwinea: ożywienie relacji handlowych z Fidżi



W czwartek, 17 stycznia, w Port Moresby doszło do spotkania wspólnej rady ds. handlu i inwestycji przedstawicieli władz Papui-Nowej Gwinei i Fidżi. Drugie z wymienionych państw reprezentowane było przez Inoke Kubuabola, ministra spraw zagranicznych. Zapowiedział on wizytę premiera Fidżi Franka Bainimaramy, która zaplanowana została na kwiecień. Towarzyszyć będzie mu specjalna delegacja, składająca się z przedstawicieli ponad trzydziestu firm z Fidżi, reprezentujących branże włókienniczą, obuwniczą, czy ubezpieczeń, ale również budowlaną i transportową.

Zgodnie z ostatnimi danymi eksport Fidżi do Papui osiągnął wartość około piętnastu milionów kina. Przedstawiciele obydwu państw nie ukrywają, że rozwój relacji handlowych wiążą z zacieśnieniem współpracy w ramach porozumień gospodarczych Melanesian Spearhead Group, organizacji międzynarodowej łączącej Fidżi, Papuę Nową-Gwineę, Wyspy Salomona, Vanuatu oraz współpracującej z Socjalistycznym Frontem Narodowego Wyzwolenia Kanaków z Nowej Kaledonii.

Źródło: The National
Błażej Cecota

Japońska misja w Papui-Nowej Gwinei



Papuaski dziennik „The National” donosi, że informacje o znalezieniu ludzkiego szkieletu japońskiego żołnierza z II Wojny Światowej wywołało żywe zainteresowanie w ambasadzie Japonii w Port Moresby. Japoński ambasador powiadomił o tym fakcie rząd w Tokio, a ten miał zdecydować o wysłaniu specjalnej ekspedycji do prowincji Morobe (północno-zachodnia Nowa Gwinea), gdzie odnaleziono szkielet. Japońska delegacja ma przybyć do Morobe 24 stycznia.

W japońskim zespole znajdzie się urzędnik z Ministerstwa Zdrowa, Pracy i Opieki Społecznej, przedstawiciele ambasady w Port Moresby oraz pracownicy japońskiego Muzeum Narodowego. Japończycy podkreślają, że wysłanie delegacji jest zgodne z polityką rządu dotyczącą odszukiwania zaginionych podczas ostatniej wojny światowej żołnierzy, w tym tych, którzy trafili w rejony Oceanii.

Źródło: The National
Błażej Cecota


Nowe złoża miedzi i złota w Star Mountains



W piątek, osiemnastego stycznia, poinformowano o nowym odkryciu złóż miedzi i złota w rejonie Star Mountains, położonych w zachodniej Papui-Nowej Gwinei, w pobliżu granicy z indonezyjską częścią wyspy. Nowych odwiertów dokonano w Kum Kom na głębokości od dziesięciu do dwustu dwudziestu metrów. Wiadomo również, że kolejne dwie próby w miejscach położonych niedaleko od Kum Kom zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Kum Kom znajduje się około dwudziestu pięciu kilometrów na północ od gigantycznego złoża miedzi i złota Ok Tedi. Jednak już teraz planuje się stopniową redukcję wydobycia tego złoża, którego całkowite wykorzystanie przewidywane jest na 2025 r.

„Odkrycie w Kum Kom to kolejny zachęcający sygnał do dalszych poszukiwań, ukazujący potencjał złóż miedzi i złota znajdujących się na obszarze Star Mountains” – ocenia John Gording, dyrektor Highland Pacific, firmy, które dokonała odwiertów. „To jednak dopiero początek. Musimy przeprowadzić więcej prób” – zastrzega.

Źródło: PNG Industry News
Błażej Cecota

Strajk dokerów w Lae?



Zarząd papuaskiego Związku Pracowników Transportu Morskiego zagroził organizacją strajku powszechnego dokerów w porcie w Lae. Wszystko w związku z działaniami PNG Ports Corporation, zarządzającej tym największym portem w Papui-Nowej Gwinei. Spółka zamierza wprowadzić zmiany w organizacji przeładunków, polegające na ograniczeniu działalności niektórych kompanii transportowych. Przedstawiciele spółki argumentują, że port w Lae potrzebuje reform, gdyż w ostatnim roku zanotowano znaczny wzrost opóźnień i kosztów przeładunku z powodu obciążenia doków przez rozwijające się w Papui górnictwo naftowe i powiązany z nim przemysł.

Jednocześnie Stanley Alphonse, dyrektor państwowego Ports Corporation, zapewnił, że celem projektowanych zmian nie będzie w żadnym razie pozbawienie pracy dokerów, a jedynie poprawa „przepustowości portu i zwiększenie jego produktywności”. „Nie zabierzemy pracy dokerom” – podkreślił Alphonse. „Chciałbym także jasno powiedzieć, że zarząd mojego przedsiębiorstwa nie otrzymał żadnej decyzji związków dotyczącej planowanego strajku. Jednakże, pamiętając o zasadach współpracy, wyślemy do Lae specjalny zespół, który podejmie bezpośrednie rozmowy z dokerami” – dodał dyrektor Ports Corporation.

Źródło: PNG Industry News
Błażej Cecota