Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 2 lipca 2013

Wyspy Marshalla - bez wody na środku oceanu

Od kwietnia ten pacyficzny kraj cierpi z powodu kilku susz. Braki opadów, które miały miejsce na Wyspach Marshalla, zmuszały 6400 mieszkańców z 15 atoli do walki o przetrwanie, mając dostęp jedynie do mniej niż jednego litra wody na osobę dziennie. Władze 19 kwietnia ogłosiły stan wyjątkowy, który 8 maja przybrał postać klęski żywiołowej. 

Przedstawiciele Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, podejmującego działania mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy, z jakimi borykają się mieszkańcy Wysp Marshalla, spodziewają się, iż zespół przebywający na wyspach spędzi tam najbliższe sześć miesięcy. 

Wolontariusze z Nowej Zelandii, Australii i Kiribati udzielili pomocy ponad sześciu tysiącom osób zamieszkujących 15 atoli dotkniętych półroczną suszą. 

Wotje to najbardziej zaludniony obszar dotknięty skutkami suszy. Według informacji lokalnych mediów, wciąż potrzeba tam m.in. puryfikatorów czy mydła. To właśnie tam notowano najniższe opady atmosferyczne.

Przedstawiciel Australijskiego Czerwonego Krzyża, Peter McArdle, poinformował, iż odzew międzynarodowej agencji jest niekonwencjonalny, bowiem Wyspy Marshalla znajdują się w gronie nielicznych państw nie posiadających narodowej organizacji Czerwonego Krzyża. 

Peter McArdle uczestniczył w instalacji filtrów opartych o technologie odwróconej osmozy, jednak jak sam zaznacza, w dłuższej perspektywie nie pozwoli to na osiągniecie oczekiwanych rezultatów, w związku z możliwym wystąpieniem trudności z pozyskaniem części zamiennych i utrzymaniem maszyn w odległych miejscach. McArdle jest zdania, iż rozwiązania typu low-tech, takie jak destylatory wody zasilane energią słoneczną, a także poprawa zdolności magazynowania wody pitnej, są kluczem do przetrwania suszy w przyszłości.

Susza wpłynęła także i na gospodarkę. Plantacje bananów, drzew chlebowych i innych roślin uprawnych uległy decymacji. Straty notuje się również w produkcji kopry, która jest niezwykle ważnym towarem w gospodarce Wysp Marshalla. 

Jak informuje redakcja Radio New Zealand, koordynator UN Relief Emergency zatwierdziła szybką odpowiedź w związku z dotacjami na cele pomocy ofiarom suszy. Valerie Amos wydała zgodę na przekazanie grantu wysokości miliona dolarów USD, które trafią do rządu RMI. Potrzeby humanitarne dla ponad 6 tysięcy osób nadal mają charakter pilny. Przedstawiciele ONZ, dodają iż dofinansowanie zostanie zrealizowane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

Jak długo potrwa okres suszy na Wyspach Marshalla? Trudno dokładnie określić kiedy sytuacja się ustabilizuje. Tom Vance z National Water Advisor na Wyspach Marshalla w wywiadzie dla Radio Australia informował, iż spodziewano się deszczu, jednak opady były bardzo znikome i trwały kilka minut. W północnych regionach wciąż brak deszczu, co budzi coraz większy niepokój. Obecnie opadów spodziewać się należy w lipcu.

Źródło: IFCR/Radio New Zealand/Radio Australia.
Piotr Sosiński