Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

poniedziałek, 29 lipca 2013

Potrzeba większej bioróżnorodności upraw kluczowych dla Pacyfiku

Global Crop Diversity Trust [Towarzystwo na rzecz Różnorodności Upraw na Świecie] zaapelowało do państw Pacyfiku o lepsze zarządzanie i ochronę nasion roślin kluczowych dla tego regionu. 

Organizacja ta ocenia, że taro, orzechy kokosowe i słodkie ziemniaki pokrywają aż do 40 % potrzeb żywieniowych w niektórych społecznościach regionu. Zapewnienie różnorodności jest głównym środkiem przetrwania roślin narażonych na nowe choroby i zagrożenia.
 
Dyrektor organizacji, Marie Haga, podaje przykład palm kokosowych. Obecnie na Pacyfiku produkuje się 50 mln kokosów rocznie, które już teraz są zagrożone nie tylko starymi, ale i nowymi chorobami, prawdopodobnie wynikającymi z wpływu zmian klimatycznych na wybrzeża. Ratunkiem może być właśnie bioróżnorodność i nowe odmiany palm kokosowych. 

W takich działaniach potrzeba jednak więcej współpracy na poziomie międzypaństwowym. Różnorodność wykorzystywana jest tutaj do określenia słabych i mocnych cech danych odmian, i przeszczepiania silnych cech w miejscach zagrożonych konkretnymi problemami. 

Zachowanie bioróżnorodności na Pacyfiku jest szczególnie trudne, ponieważ większość roślin nie produkuje nasion. W takich wypadkach konieczne jest ocalenie po prostu części rośliny. 



Źródło: Radio Australia, Global Crop Diversity Trust.
Ilona Zdziech