Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

czwartek, 14 listopada 2013

Szpiegostwo zagrożeniem dla demokracji

W czasie trwania obrad Bali Democracy Forum premier Timoru Wschodniego Xanana Gusmao wyraził swoją krytyczną opinię w sprawie roszczeń strony australijskiej w sprawie szpiegostwa. 

Była to reakcja na doniesienia dotyczące możliwych działań o charakterze szpiegowskim. W obradach forum uczestniczyła również przedstawiciel władz australijskich — Minister Spraw Zagranicznych Julie Bishop.


Pytam was wszystkich, czy naprawdę możemy powiedzieć, że żyjemy w demokracji, jeśli podlegamy wszechobecnej inwigilacji? — pytał premier Timoru.


Gusmao zaznaczał, iż nie jest to jedynie kwestia prywatności i wolności osobistej, ale suwerenności narodu.

Albo znajdujemy się w skrajnej nieufności, gdzie każdy staje się potencjalnym wrogiem, albo doświadczamy oszukańczego wykorzystania technologii w celu pozyskania ekonomicznej przewagi nad innymi, co jest nawet bardziej niemoralne, zwłaszcza gdy "inni" są słabi i mali — dodaje premier.


Minister Julie Bishop nie wspomniała o zarzutach stawianych przez przedstawicieli Timoru. W swoim przemówieniu skupiła się na traktowaniu o wysiłkach Australii na rzecz szerzenia demokracji w regionie.

Oskarżenia Australii o szpiegostwo nie są niczym nowym. W maju na łamach bloga informowaliśmy chociażby o działaniach Timoru Wschodniego, chcącego zerwać jeden z traktatów, dotyczący wydobycia ropy, z wspomnianym krajem. Przyczyną były zarzuty dotyczące szpiegostwa kierowane w stosunku do strony australijskiej.


Bali Democracy Forum — to coroczne wydarzenie gromadzące ministrów spraw zagranicznych i innych przedstawicieli państw.

Forum zostało zainicjowane przez władze Indonezji w roku 2008. Uczestnicy BDF to kraje regionu Azji-Pacyfiku uważające się za demokratyczne, bądź pragnące stać się nimi w większym stopniu. Celem spotkań są debaty na temat rozwoju demokracji w regionie, a także wspieranie i promowanie współpracy regionalnej i międzynarodowej w kwestiach dotyczących: pokoju i demokracji, poprzez wymianę wzajemnych doświadczeń, zgodnie z zasadą wzajemnego szacunku i zrozumienia. W obradach uczestniczą również obserwatorzy z Afryki, Ameryki i Europy. 


Źródło: Radio Australia.
Piotr Sosiński