Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

czwartek, 27 maja 2010

Nowości w bibliotece ANZORA


Biblioteka naszego stowarzyszenia wzbogaciła się o nowe pozycje. Są to:
Kaiulani. Księżniczka ludu. Hawaje, 1889,
Ellen Emerson White, Seria: Pamiętniki Księżniczek, Świat Książki, Warszawa 2004, ss. 224.

Książka w fabularyzowany sposób przedstawia historię Wiktorii Kaiulani (1875-1899), ukochanej przez Hawajczyków księżniczki, ostatniej następczyni tronu, której ciotką była ostatnia królowa Hawajów, Liliuokalani. Książkę wzbogacono o notę historyczną, drzewo genealogiczne rodu Kalakaua, mini-słowniczek języka hawajskiego oraz oryginalne zdjęcia księżniczki i jej rodziny, także w historycznych dla Hawajów wydarzeniach.





28 Bajek Aborygeńskich. Ze zdjęciami dzieci z Krainy Snów,
GREEN GALLERY, Warszawa 2009, ss. 128.

Wybrane bajki pochodzą z Australian Legendary Tales zebranych wśród Aborygenów z krainy Noongah przez Katie Langloh Parker (1856-1940), wydanych po raz pierwszy w 1897 r. Są to wspaniałe opowieści pokazujące nie tylko wnikliwość obserwacji otaczającego świata przez Aborygenów, ale także  ich szeroko rozumiany światopogląd, wierzenia, etykę i estetykę. Co ważne, autorka podczas gromadzenia materiałów, starała się zachować ich oryginalne brzmienie i nie zniekształcać go zachodnim sposobem percepcji. Wyboru bajek dokonała Jolanta T. Wolska, wstęp i biografię Katie Langloh Parker napisał Robert Andrzej Dul. Pozycja absolutnie obowiązkowa!

Tajemnicza Wyspa Wielkanocna,
Artur Cieślar, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2009, ss. 238.

Książka zrodzona z marzenia autora o podróżach w celu poszukiwania siebie i drugiego człowieka. Barwna relacja, przepiękne zdjęcia nie tylko widoków, ale i zwykłych mieszkańców w codziennych sytuacjach, przedstawiające nie tylko przyrodę, ale i pracę, kulturę, świętowanie na Rapa Nui. Dzięki bogatej szacie graficznej wyspa jest właściwie na wyciągnięcie ręki!






Bronisław Malinowski. Odyseja antropologa 1884-1920,
Michael W. Young, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2008, ss. 808. [tak, osiemset osiem]

Książka antropologa o antropologu, podejmująca temat relacji pomiędzy życiem osobistym polskiego naukowca a jego pracami badawczymi. Powstała w oparciu o latami gromadzone przez najmłodszą córkę Malinowskiego, Helenę Wayne, archiwum poświęcone ojcu. Pierwszy raz ukazały się między innymi fragmenty korespondencji Malinowskiego z matką. Książka zawiera ciekawy zestaw zdjęć i bibliografię. I jak to u Brytyjczyków - mimo objętości książkę czyta się niczym sensacyjną powieść.