Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 25 maja 2010

Antypody. Kwartalnik T.N.A.NZ.O./ ANZORA


W maju 2010 r. Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, uruchomiło własne internetowe czasopismo! Oto oficjalna metryka tego periodyku, znajdującego się pod adresem www.antypody.org:

Antypody
Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii

Słowo „Antypody” to greckie określenie miejsca znajdującego się „naprzeciw stopy” i metaforycznie stosuje się go jako nazwę regionu leżącego po przeciwległej względem Europy stronie świata, a więc na południowej półkuli Ziemi, wśród wód Pacyfiku. Marzenie o odkryciu Nieznanego Lądu Południowego już od czasów starożytnych rozbudzało wyobraźnię europejskich filozofów, a później podróżników. Jednak choć od tego czasu tereny Australii, Nowej Zelandii i Oceanii zostały w dużym stopniu zdobyte przez zachodnią cywilizację, region ten jest nadal na swój sposób enigmatyczny i skrywa w sobie wiele tajemnic czekających na odkrycie. Mimo wzrostu popularności tego regionu świata jako celu wypraw turystycznych, na „starym kontynencie” nadal niewiele się wie na temat przyrody, historii i kultury Antypodów.
Kwartalnik „Antypody” powstał z myślą o tych, którym nie wystarczają pobieżne informacje zamieszczane w folderach turystycznych, ale oczekują rzetelnej, naukowej wiedzy. Czasopismo zamieszcza artykuły z różnych dyscyplin naukowych poświęconych problematyce Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Jest to próba odkrycia innych, nie – pocztówkowych, tak jeszcze mało znanych w Europie Antypodów, gdyż tak naprawdę jest to dla nas wciąż Terra Australis Incognita.

Numer bieżący, redagowany pod hasłem "Oblicza Antypodów", zamyka się 30 czerwca, wszelkie informacje dla autorów podane są na stronie internetowej. Zapraszamy potencjalnych autorów do pisania, zaś wszystkich do czytania pierwszych artykułów, które już zostały opublikowane, a są to między innymi esej Arkadiusza Furdyny na temat ekologicznych wyzwań stojących przed Tuvalu oraz wyczerpujący artykuł Doroty Rajcy, traktujący o prawach i wolności człowieka we współczesnej Australii.