Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Przywódcy Mikronezji potępiają wpływ zmian klimatu




Mikronezyjscy przywódcy są zdania, iż ich wyspy najbardziej odczuwają wpływ zmian klimatycznych, mimo że mają najmniejszy, bądź żaden, wkład w emisję dwutlenku węgla. Takie stanowisko zostało przyjęte na zakończenie  19 szczytu Micronesian Chief Executives Summit, który w dniach 4-6 grudnia 2013 odbywał się na Saipan.

Zdaniem przedstawicieli mikronezyjskich nacji, zmiany klimatu miałyby przyczynić się do wzrostu poziomu mórz, znikania linii brzegowej, obumierania płodów rolnych i konieczności migracji ludzi.

Gubernator Marianów Północnych Eloy Inos, poinformował, iż narody Mikronezji winny kontynuować działania na rzecz współpracy przeciw nadmiernej produkcji i emisji dwutlenku węgla przez inne kraje.

Według Sebastiana Anefala — gubernatora Yap, jednego ze stanów Mikronezji, kraje rozwinięte z najwyższą emisją dwutlenku węgla winny wspierać mikronezyjskie wyspy w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.

Szczyty Micronesian Chief Executives Summit gromadzą rządzących z  Palau, Sfederowanych Stanów Mikronezji, Wysp Marshalla, Guam i Północnych Marianów. Pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w marcu 2003 roku na terenie Palau. W grudniu 2012, w czasie obrad na Wyspach Marshalla, podjęto decyzję o zmianie formuły szczytu. Poczynając od roku 2013, spotkania odbywają się corocznie.

Źródło: Radio New Zealand.
Piotr Sosiński