Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

środa, 2 października 2013

Budżetowa debata na Pacyfiku



Ponad sześćdziesięciu przedstawicieli z jedenastu krajów Pacyfiku i siedmiu międzynarodowych organizacji wzięło udział w spotkaniu, w tongijskim hotelu Scenic. Celem była chęć przedyskutowania szczegółów możliwego dostępu do wsparcia krajowych budżetów ze strony międzynarodowych darczyńców na poczet przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. 

Spotkanie pod nazwą Regional Meeting on Climate Change Finance using Budget Support Modalities miało na celu rozwianie wątpliwości delegatów, w kwestii często złożonych i zawiłych formularzy czy wymagań związanych z międzynarodowymi funduszami dotyczącymi zmian klimatu. 

Organizatorem przedsięwzięcia był Global Climate Change Alliance: Pacific Small Island States (GCCA: PSIS) — Światowy sojusz na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Projekt realizowano w dniach 25-27 września 2013. Fundatorem jest Unia Europejska, natomiast za wdrożenie programu odpowiedzialny jest Sekretariat Wspólnoty Pacyfiku (ang. Secretariat of the Pacific Community - SPC).

Regionalne spotkanie, takie jak to, wspiera apel przywódców krajów Pacyfiku, istotnie dodając mu znaczenia, bowiem zwraca międzynarodową uwagę w tej sprawie dzieląc się nim również na szczeblu krajowym. Pozwala także dzielić się narodowym doświadczeniem z innymi nacjami, zwłaszcza z małymi rozwijającymi się wyspami. — Kevin Petrini, konsultant ds. regionalnych zmian klimatu. 

Projekt GCCA: PSIS otrzyma 11,4 milionów euro z unijnego funduszu wspierającego działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu w dziewięciu pacyficznych krajach do których należą: Kiribati, Mikronezja, Nauru, Niue, Palau, Tonga, Tuvalu, Wyspy Cooka i Wyspy Marshalla. Programy będą wdrażane na szczeblu krajowym przez lokalne władze.

Źródło: Secretariat of the Pacific Community.
Piotr Sosiński