Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

wtorek, 18 września 2012

Krokodyle różańcowe zagrożeniem dla mieszkańców Timoru

Rząd Timoru Wschodniego podjął  kroki mające na celu powołanie specjalnej grupy zadaniowej – Crocodile Taskforce. Ma ona zająć się usuwaniem krokodyli, które coraz częściej stają się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

W skład grupy Crocodile Taskforce wchodzą przedstawiciele departamentów rządowych, a także policji i wojska.

Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Timor Wschodni, populacja krokodyli różańcowych gwałtownie wzrosła. Miało to związek z objęciem krokodyli ochroną gatunkową. Chronione przez prawo krokodyle rozwijają się w zatrważającym tempie, siejąc postrach na wybrzeżach.

Międzynarodowy koordynator ds. wspomnianej grupy zadaniowej -
Sean Ferguson-Borrell oświadczył, iż w niektórych regionach rybacy porywani są przez krokodyle wprost z ich łodzi (typu canoe outrigger).

Członkowie Crocodile Taskforce odbyli szkolenie w Darwin, gdzie poznali techniki zarządzania populacją krokodyli, sposoby rozpoznawania poszczególnych osobników, a także poznali sposoby pozwalające  na relatywnie bezpieczne schwytanie zwierząt. Należy mieć jednak na uwadze, że mamy do czynienia z krokodylami, których długość u dorosłych osobników dochodzi do 5 m. Masa ciała samców oscyluje na poziomie 1 tony.

Na grupę zadaniową czeka jeszcze szereg rozmaitych szkoleń, zanim będą mogli podjąć samodzielne czynności, co planowane jest na rok 2013.

Krokodyle różańcowe, nazywane są także słonowodnymi w związku z faktem, iż osobniki spotykane są na morzu z dala od lądu – Australijczycy nadali im przydomek: Saltie. Warto wspomnieć także, że krokodyle różańcowe to największe gady na świecie.

Krokodyle jednak od zawsze zajmowały specjalne miejsce w mentalności mieszkańców Timoru. Według niektórych podań i mitów to właśnie krokodyl ocalony przez małego chłopca przyczynił się do powstania wyspy – Timor. W jednym z lokalnych dialektów odpowiednik słowa krokodyl oznacza - dziadka.


Źródło: ABC Australia Network News  12.09.2012.
Piotr Sosiński