Witamy na blogu Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, działającego w Krakowie od 2008 r. Tutaj dowiecie się o najnowszych inicjatywach dotyczących południowego Pacyfiku, jakie mają miejsce w Polsce i na świecie, tutaj także znajdują się informacje o bieżących wydarzeniach na Antypodach. Zachęcamy do nadsyłania informacji, które Waszym zdaniem powinny się tutaj znaleźć!

sobota, 11 sierpnia 2012

Wróg publiczny – Alkohol


Lokalne wino palmowe – Tua Mutin sprzedawane jest niemal przy każdej drodze. Alkohol staje się mechanizmem napędowym przemocy, która ma miejsce w codziennym życiu mieszkańców Timoru. Zarówno lokalna policja jak i pozarządowe organizacje odnotowują wyraźny wzrost liczby zdarzeń z użyciem przemocy pod wpływem alkoholu, w szczególności wśród bezrobotnych młodych ludzi.

Aby zrozumieć ten problem należy spojrzeć w przeszłość. Ci młodzi ludzie dorastali w czasach, gdy na Timorze miał miejsce burzliwy okres indonezyjskiej okupacji. Do porządku dnia powszedniego należało uczestnictwo w rozlicznych walkach. Niejako z przyczyn politycznych byli wręcz zobligowani do stawiania oporu na rzecz wolności. W takich warunkach młodzież organizowała się w grupy i gangi, których głównym celem było atakowanie swoich oponentów.

Kolejnym ważnym problemem jest fakt, iż wśród młodych ludzi ponad 40% to bezrobotni, podczas gdy rokrocznie na rynek pracy wchodzi ok. 16 000 nowych potencjalnych pracowników.

Społeczeństwu brak także wiedzy choćby na temat skutków, jakie przynosi ze sobą nadmierna konsumpcja alkoholu. Co więcej, wciąż brak przepisów regulujących procentową zawartość alkoholu w napojach, a także ograniczeń wiekowych w ich zakupie.

Najnowsze badania demograficzne przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w 2010 roku wykazały, iż alkohol był istotnym czynnikiem powodującym zjawiska przemocy w domach.

Źródło: The Jakarta Globe 02.08.2012.
Piotr Sosiński